Yutma Bozuklukları

Yutma bozuklukları, yutma işlemi sırasında ağıza alınan su ya da katı besinlerin yemek borusuna gönderilirken, kas ya da sinir sistemi yetersizliklerinden kaynaklanan bozukluklardır.

Yutma bozukluğu sinir sistemi hasarlarından, baş boyun bölgesini ilgilendiren çeşitli sorunlarından ya da hastalıklardan kaynaklanabilir. İnme, beyin travması, parkinson hastalığı, multipl skleroz, serebral palsi, alzheimer hastalığı gibi ağız, boğaz ya da yutak kanserleri, baş-boyun cerrahisi gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

 

Yutma Bozukluğunda Neler Yapılır?

Yutma bozukluğunun tedavisi, uzman dil ve konuşma terapisti tarafından yutma bozukluğunun nedeni, belirtileri ve tipine bağlı olarak planlanmasıdır. Tedavi sırasında yutmadan sorumlu kasların güçlenmesini ve koordineli hareketlerini sağlayacak ya da yutma refleksini harekete geçirebilecek sinirlerin uyarılmasına yönelik özelleştirilmiş egzersizlerin yapılması kişinin daha rahat yutması için çeşitli pozisyon ve yutma stratejilerinin uygulanması, kişinin yutmasının güvenli ve kolay olması için farklı kıvamdaki yiyecek ve içecekle beslenmesi amaçlanır.